Opšte informacije o programu
Šezdesetih godina 20. veka US State Departmant pokrenuo je niz programa koji su mladim ljudima iz svih krajeva seta omogućili da iskuse „američki način života“. U početku je to bio samo program putovanja koji je brzo prerastao u program nazvan Work and Travel. Učešćem na Work and Travel programu kulturološke razmene stičete mogućnost da provedete do pet meseci u SAD-u radeći sezonske poslove sa studentima iz celog sveta i putujete Amerikom. Agencija Experience organizuje ovaj program u Srbiji u saradnji s akreditovanim američkim organizacijama, odnosno sponzorima.
Posao
Poslovi su uglavnom u turističkoj oblasti: rad u hotelima, restoranima, buticima, rent-a-mopedima ili zabavnim parkovima i plaćaju se od 7,5 $ do 15 $ na sat.
Poslovi koji ti se nude uglavnom su u turističkim mestima, kao na primer na ostrvima (Martha’s Vineyard, Nantucket, Block Island) ili gradovima na istočnoj obali (Ocean City, Wildwood, Cape May, Virginia Beach, Myrtle Beach, Maine, Newport, Chincoteague, Bethany Beach, Rehoboth Beach). Važno je istaći da su sve pozicije koje imamo u ponudi sezonske i da ti nije potrebno veliko iskustvo ili znanje u području turizma. U slučaju da je posao koji ćeš obavljati u direktnoj vezi s klijentima, znanje engleskog jezika mora biti na odgovarajućem nivou.
Kada odeš u Ameriku postaješ Amerikanac. Pristupom Work and Travel programu pruža ti se mogućnost rada čime ostvaruješ sva prava, kao građanin Amerike. Takođe, ukoliko želiš, lako možeš pronaći i drugi posao i dodatno zaraditi. Za svaki rad ćeš biti korektno plaćen, primaćeš napojnice, a biće ti plaćen i svaki prekovremeni rad. „Full time“ rad znači 40 sati nedeljno, a većina poslodavaca plaća prekovremeni rad čak do 150% iznosa osnovne zarade! Ukoliko se potrudiš, možeš zaraditi zaista pristojnu količinu novca tokom jednog leta u Americi.
Putovanja
Najlepši deo programa, nakon što prestane radni period J-1 vize, je mogućnost da poslednji mesec programa putuješ po Americi i posetiš neka od najpopularnijih svetskih odredišta: New York, Boston, Grand Canyon, Niagara Falls, Las Vegas, Miami… Experience ti je i tu na raspolaganju – u saradnji s našom kancelarijom u Sjedinjenim Državama organizujemo ti nezaboravna putovanja po celoj Americi!
Trajanje i termini
Program Work and Travel počinje u maju, a datum polaska zavisi od radne ponude i mogućnosti. Prvi datum kada možeš početi sa svojim letnjim poslom u Americi je 21. maja, a u Srbiju se moraš vratiti do 30. septembra.
Tokom radnog dela programa, ulazak i izlazak iz Sjedinjenih Država je dozvoljen isključivo uz odobrenje sponzorske organizacije. Prilikom ponovnog ulaska u zemlju, imigracioni službenik odlučuje hoće li tvoj ulazak biti odobren ili ne, stoga i pored svih ispunjenih uslova ponovni ulazak se ne garantuje. Nakon isteka radnog dela vize, u periodu predviđenom za putovanja moguće je samo napustiti zemlju, ali nije moguć ponovni ulazak.
Uslovi za učestvovanje:
Za učešće u programu studentske razmene potrebno je da ispunjavaš sledeće uslove:
da si student pred-diplomskih ili diplomskih studija,
da redovno polažeš ispite,
da imaš između 18 i 30 godina,
da znaš engleski jezik na nivou koja odgovara željenom poslu i
da poseduješ propisanu količinu novca prilikom ulaska u SAD.
Naravno, podrazumeva se da si odgovorna, vredna, tolerantna, fleksibilna osoba, spremna za nova znanja i iskustva. Ukoliko ispunjavaš ove uslove ne propusti priliku da ovo leto provedeš u Americi na Work and Travel programu!
Opcije programa
U zavisnosti od načina na koji želiš da dođeš do posla u SAD-u, nude ti se dve opcije:
1. Full arrange program
Pod ovom opcijom se podrazumeva da radnu ponudu u trajanju do 4 meseca osigurava sponzorska organizacija iz SAD-a. Poslovi koji su u ponudi razlikuju se prema tipu i lokaciji. Poslovi su sezonski, studentski u turističkim centrima, hotelima, restoranima, trgovinama, na bazenima, u zabavnim parkovima… Lokacije mogu biti širom SAD-a, od zapadne do istočne obale, od severa do juga. U ovoj opciji programa, Experience, u saradnji sa sponzorskom organizacijom, osigurava:
radnu ponudu u trajanju do 4 meseca,
formular DS-2019 koji izdaje sponzor sertifikovan od Vlade SAD-a,
zdravstveno osiguranje tokom trajanja programa,
pripremu dokumentacije i zakazivanje termina u ambasadi SAD-a,
podršku akreditovane sponzorske agencije tokom boravka u Americi, SEVIS taksu,
proveru znanja engleskog jezika,
orijentaciju, sve smernice i savete koje Experience daje na osnovi dugogodišnjeg iskustva, kao i dostupnost 24/7 tokom tvog boravka u Americi, po potrebi i pomoć u organizaciji putovanja po SAD-u poslednjih dana tokom perioda predviđenog za putovanje.
Self Arrange program
SELF program je opcija u kojoj učesnik sam pronalazi posao u Americi. Ova opcija je, pre svega, namenjena studentima koji su ranije učestvovali u programu, studentima koji imaju dobre kontakte u Americi ili onima koji sami žele da pronaću posao. Učesnik sam osigurava radnu ponudu, a Experience:
formular DS-2019,
zdravstveno osiguranje tokom trajanja programa,
pripremu dokumentacije i zakazivanje termina u ambasadi SAD-a,
podršku akreditovane sponzorske agencije tokom boravka u Americi,
SEVIS taksu,
proveru znanja engleskoga jezika,
orijentaciju,
sve smernice i savete koje Experience daje na osnovu dugogodišnjeg iskustva, kao i dostupnost 24/7 tokom tvog boravka u Americi,
po potrebi i pomoć u organizaciji putovanja u SAD-u, poslednjih dana tokom perioda predviđenog za putovanje.
Prijava na program i proces
Prijave na program traju od 1. septembra do 1. aprila, odnosno do popunjavanja mesta. Prednost u odabiru posla i lokacije imaju studenti koji se ranije prijave. Pre prijave na program savetujemo ti da nas posetiš ili nazoveš kako bismo ti zakazali besplatno savetovanje i prezentaciju programa te odgovorili na sva tvoja pitanja. Kada se dolaziš prijaviti na program, neophodno je poneti sa sobom:
pasoš,
ličnu kartu,
indeks,
potvrdu o studiranju.
Prilikom prijave dobićeš sve potrebne informacije o programu, poslovima, terminima, proceduri. Procedura, kada započinje program, je vrlo jednostavna:
1. prijava na program i potpisivanje osnovnog ugovora o učestvovanju u programu,
2. izbor radne ponude i skype intervju sa sponzorom ili poslodavcem,
3. obradu dokumentacije i izdavanje DS-2019, nakon potpisane radne ponude,
4. zakazivanje termina razgovora u ambasadi SAD-a.
5. dobijanje vize i organizacija putovanja u SAD,
6. orijentacija pre odlaska u SAD,
7. put i boravak u Americi.
Naš tim će te voditi kroz sve korake programa kako bi cela procedura protekla lakše i jednostavnije.
Cene programa
Full Arrange program: $1595
Cena ovog programa uključuje:
radnu ponudu u trajanju do 4 meseca,
osiguranje tokom trajanja radnog programa,
formular DS-2019,
SEVIS taksu od 35$,
orijentaciju,
podršku sponzorske agencije tokom boravka u Americi,
podršku Experience-a pre i tokom programa,
pripremu dokumentacije i zakazivanje termina u ambasadi SAD-a,
sve smernice i savete Experience-a na osnovu dugogodišnjeg iskustva.
Self Arrange program: $1095
Cena ovog programa uključuje:
osiguranje tokom trajanja radnog programa,
formular DS-2019,
SEVIS taksu od 35$,
orijentaciju,
podršku sponzorske agencije tokom boravka u Americi,
pripremu dokumentacije i zakazivanje termina u ambasadi SAD-a,
sve smernice i savete Experience- a na osnovu dugogodišnjeg iskustva.
Za obe opcije programa cena ne uključuje:
taksu za razgovor u ambasadi od 160$,
avionsku kartu,
smeštaj u SAD-u,
troškove putovanja u Americi,
troškove ishrane,
individualne troškove u Americi.
Napomena – uslovi povraćaja sredstava
U okviru „Full-opcije“ Work and Travel programa, postoje različiti programi, u zavisnosti od radne ponude i partnera što određuje i cene koje mogu biti drugačije. Uslovi povraćaja sredstava u slučaju raskida ugovora, odbijanja vize ili odustajanja od programa: ukoliko se ugovor raskida zbog odbijanja učesnika programa od strane američke ambasade, vraća se pun iznos, umanjen za 300 USD. Nakon odbijanja, učesnik je dužan dostaviti odbijenicu ambasade SAD-a, originalni formular DS-2019 i pasoš na uvid kako bi ostvario pravo na povraćaj troškova programa. Ukoliko do raskida ugovora dođe zbog odustajanja od programa pre odabira sponzora programa i potpisanog aneksa ugovora, zadržava se iznos prve rate (150 USD). Ukoliko do raskida ugovora dođe zbog odustajanja od programa pre izdavanja DS formulara, a nakon dobijanja radne ponude, učesniku se vraća uplaćen iznos umanjen za 300 USD u roku od 120 dana od trenutka raskida ugovora. Ukoliko do raskida ugovora dođe zbog odustajanja od programa nakon izdavanja DS formulara, učesniku se ne vraća uplaćen novac. Nakon izdavanja američke vize novac uplaćen za program ne vraća se ni po kojoj osnovi, osim u situacijama gde se iznos povraćaja definiše sporazumnim ugovorom. Ukoliko se ustanovi da se učesnik lažno predstavljao, prikazivao lažne dokumente, ili na koji drugi način svesno davao netačne podatke, informacije ili dokumente, ugovor se raskida i zadržava se ceo uplaćen iznos, bez prava povraćaja.
Korisni saveti
Osiguranje i porezi
Istakli bismo neke važne posebnosti u vezi s Amerikom, naročito kada su u pitanju osiguranje i porezi. U Americi važi pravilo da se za sve kupljeno i zarađeno plaća porez, kao i da zdravstveno osiguranje mora biti prethodno regulisano, u suprotnom sve plaćaš sam.
Zdravstveno osiguranje
Zdravstveni sistem u Americi je umnogome različit od onog u Srbiji. Najveća razlika je u finansijama. Sve troškove plaća pacijent i uglavnom ne postoji državna pomoć. Međutim, u sklopu programa Experience agencije svaki student/studentkinja je osiguran/a za vreme trajanja radne vize.
Povraćaj poreza
Tokom boravka u Americi potrebno je obratiti pažnju na poreze: državne i federalne. Ne brini! Experience agencija ti izlazi u susret kada dođe do povraćaja poreza.
Šta trebaš da znaš o Americi pre puta?
Amerika je, pre svega, složen pojam. Baš kao i Evropa. Iako Amerikance možemo nazvati “mladom” nacijom, koju čine gotovo sve nacije sveta, ne treba zanemariti njihov nacionalni ponos koji je izuzetno razvijen. Ameriku jesu fizički gradili migranti, ali tako da je ona puno više od osvojenog prostranstva izgrađenih gradova, puteva, mostova… Nacije koje su naseljavale Ameriku donosile su sa sobom jezike, običaje, kulturu i folklor. Sve te tradicije vremenom su se stopile i stvorile novi sraz – kulturu izrazito otvorenu, složenu, fleksibilnu, pulsirajuću i živu.
Ameriku nazivaju “zemljom slobodnih” upravo iz razloga što svakome pruža jednake šanse u ostvarenju i napredovanju. Verovatno najvažnija stvar je to što Amerikanci svaku osobu vrednuju individualno, na temelju ličnog kontakta. Ne donose poslovne ni privatne odluke vrednujući ljude prema nacionalnosti, socijalnom statusu, porodičnom poreklu… Većina studenata i studentkinja američkih univerziteta biraju predmete u vezi liderstva i karijere, bez obzira na karijeru svojih roditelja. Ono što cene kod ljudi su individualnost i samostalnost. Jedna od stvari koja se naročito vrednuje u Americi je zakon konkurencije, tj. neprekidno takmičenje. Videćeš da takmičenje postoji svuda. Budi prijateljski raspoložen, ali jačaj svoj takmičarski duh! Amerikancima su jako važni lični uspesi u sportu, u poslu, ali i drugim stvarima koje bi se nama možda činile nevažnima. Knjige i filmovi, na primer, nisu uvek vrednovani prema kvalitetu – često se o njima govori u prodanim primercima. Iako je u Americi takmičarski duh visoko razvijen, timski rad jednako je važan!
Uopšteno, Amerikanci su vrlo neformalni u odnosima. Tako će studenti prilikom predstavljanja svojim profesorima reći samo ime, bez prezimena. Takođe, mnogo su prisniji u svakodnevnim razgovorima; pozdravljanje (čak i poslovno) uglavnom je uz osmeh i pitanje – kako ste. Drugačije shvataju i ono što se zove “lični prostor”. Prići će vam na mnogo manjoj razdaljini od one koja se u Evropi smatra pristojnom. Porcije hrane su veće, hrana slađa od one na koju smo navikli, američke zastave ćeš videti svuda oko sebe, umesto metričkog sistema koriste imperijalni, temperatura je izražena u Farenhajtima… Američki osećaj prostora i vremena se uveliko razlikuje od našeg (veća naselja su građena u eri automobila), što je povezano s činjenicom da su oni “mlada nacija”, a da mi dolazimo sa Starog kontinenta: ono što Amerikanci smatraju kratkom vožnjom (100 km) za Evropljane to nije. Takođe, za njih je prastara građevina i ona od sto ili dvesta godina. S obzirom na suživot velikog broja nacija, u američkom društvu izuzetno je značajna politička korektnost (američko društvo ne trpi diskriminaciju ni religijsku, ni rasnu, ni rodnu).
Uroni u ovaj svet široko otvorenog duha, posmatraj i uči! Kao poslednji savet možemo te samo podsetiti na poznatu latinsku poslovicu: “Kada si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin”.